Entertainment in the Tent at Celebration in the Oaks

Schools and Nonprofits

If your group would like to be added to the 2019 season lineup please email Natalie at NWeiss@nocp.org.

2019 Schedule:

Friday, November 29, 2019
6:15 PM:  Zulu
7:15 PM: Andrea’s School of Dance

Saturday, November 30, 2019
7:15 PM: Rising Star Baptist Choir

Sunday, December 1, 2019
6:15 PM: Metairie Park Country Day School
7:15 PM: Busy Bodies Dance Company
8:15 PM: Irish Set Dancers

Monday, December 2, 2019
6:15 PM: Mount Carmel Academy
7:15 PM: St. Matthew’s The Apostle School

Tuesday, December 3, 2019
6:15 PM: St. Paul’s Episcopal School
7:15 PM: St. Rose Elementary
8:15 PM: Dixey Cloggers

Wednesday, December 4, 2019
6:15 PM: St. Benilde School
7:15 PM: St. Rita School Harahan

Thursday, December 5, 2019
6:15 PM: Chalmette Elementary
7:15 PM: Robert Russa Moton Charter School

Friday, December 6, 2019
6:15 PM: St. Ann School
7:15 PM: St. Philip Neri School
8:15 PM: Shields Studio

Saturday, December 7, 2019
6:15 PM: Ursuline Academy
7:15 PM: Ronald McDonald House Talent Showcase
8:15 PM: Good Time Dancers

Sunday, December 8, 2019
6:15 PM: Northlake Academy of Music
7:15 PM: Kelly Lynn Dance Group

Monday, December 9, 2019
6:15 PM: Lake Castle Blue Angels
7:15 PM: Benjamin Franklin Elementary
8:15 PM: American Legion Post 350 Band

Tuesday, December 10, 2019
6:15 PM: Holy Name of Jesus School Choir
7:15 PM: Memorial Baptist School
8:15 PM: Shaw

Wednesday, December 11, 2019
6:15 PM: Riverdale Middle School
7:15 PM: St .Catherine of Siena
8:15 PM: Fannie C. Williams

Thursday, December 12, 2019
6:15 PM: Crescent City Girls Choir
7:15 PM: Alice M. Harte Charter School

Friday, December 13, 2019
6:15 PM: Jazzy Fusion Dance Unlimited
7:15 PM: St. Edward the Confessor School
8:15 PM: Northshore Creative Arts
9:15 PM: LaPlace Elementary School

Saturday, December 14, 2019
6:15 PM: Chosen Vessels Dance & Performing Art, Inc.
7:15 PM: Dance Fleur Elite
8:15 PM: L.Y.F.E of Dance
9:15 PM Fierce Motions Dance Studio

Sunday, December 15, 2019
6:15 PM: Articulate Motions Dance Academy
7:15 PM: Shields Studios - Elite

Monday, December 16, 2019
7:15 PM: Meisler Middle School

Tuesday, December 17, 2019
6:15 PM: Arlene Meraux Elementary
7:15 PM: Silver Steppers

Wednesday, December 18, 2019
6:15 PM: St. Andrew the Apostle School

Thursday, December 19, 2019
6:15 PM: Lafayette Academy Elementary School
7:15 PM: St. Joan of Arc School
8:15 PM: Tidal Wave Dance Team

Friday, December 20, 2019
6:15 PM: Muggivan Irish Dance
7:15 PM: Inspired 2 Dance Performing Art Center
8:15 PM: The Double Steppers

Saturday, December 21, 2019
6:15 PM: Pantherette Cubs Dance Team
7:15 PM: Kyee’s School of Dance
8:15 PM: Visitation of Our Lady

Sunday, December 22, 2019
6:15 PM: Dance IHC

Monday, December 23, 2019
6:15 PM: Andrew Douglas Bell Choir
7:15 PM: Elite Prancing Jewels

Thursday, December 26, 2019
6:15 PM: New Orleans Celtic Harp Ensemble

Friday, December 27, 2019
6:15 PM: Devoted Performing Arts

Saturday, December 28, 2019
6:15 PM: A Time to Dance

Sunday, December 29, 2019
7:15 PM: Jeff McCormick the Extraordinaire
8:15 PM: Mount Hermon’s Ignite Young Adult Ministry

Tuesday, January 1, 2020
6:15 PM: A Body of Royalty Dance Team

TWEETS FROM THE PARK:

CITY PARK FACTS:

Locals call the horses on the antique carousel the ìflying horsesî.